Historia Klubu

Klub Sportowy Pcimianka został założony w 1969 roku. Do dnia dzisiejszego nieprzerwanie działa na terenie Gminy Pcim. Od początku istnienia dostarcza nam on mnóstwo emocji : wspaniałych zwycięstw i radości, czasami bolesnych porażek i rozczarowań.

Po raz pierwszy Pcimianka do A-klasy awansowała w 1982 roku, prezesem klubu był wówczas Stanisław Bzowski. Jednak radość nie trwała zbyt długo, bowiem na stałe w A-klasie udało się zagościć dopiero w roku 1997.

Kolejny wielki sukces nadszedł w okresie jubileuszu 40 — lecia istnienia Klubu. Mimo iż obecny zarząd już wcześniej stawiał przed drużyną ambitne zadanie awansu, do „okręgówki” Pcimianka trafiła w 2009 roku.

Drużynę prowadził wówczas Waldemar Góra. Pod jego wodzą drużyna Pcimianki przekroczyła magiczna liczbę stu strzelonych bramek. W czasie jubileuszu wówczas Vice – prezes Jan Pawlik jasno wyznaczył kierunek: „ Pcimianka nie myśli tylko o utrzymaniu, jeśli nie awans to interesuje nas zajęcie jednej z czołowych lokat”. Jak widać słowa te nie były górnolotne.

Czarno - Czerwoni coraz pewniej radzili sobie w klasie okręgowej, zajmując coraz to wyższe lokaty, by w końcu po 7 latach dopiąć swego i wywalczyć historyczny awans do IV Ligi.

W styczniu 2012 roku Klub Sportowy Pcimianka pod przewodnictwem trenera Mariusza Bajaka powołał do życia Szkółkę Piłkarską Pcimianki. Głównym jej zadaniem jest kształtowanie piłkarskich talentów, wychowanie młodzieży w duchu rywalizacji sportowej oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Założenia Szkółki to także profesjonalne kształcenie jak największej ilości dzieci i młodzieży, które w przyszłości będą mogły spróbować swoich sił w piłce seniorskiej.

Wraz z powstaniem Szkółki Piłkarskiej Pcimianki, klub obrał nową strategię zarządzania. Liczymy, że w niedalekiej przyszłości  pierwsza drużyna będzie opierając się głównie na wychowankach, stąd też nacisk na kompleksowy system szkolenia dzieci i młodzieży.

Barwy Pcimianki reprezentowane przez wychowanków Szkółki szybko stały się świetnie rozpoznawalne i kojarzone nie tylko w Powiecie Myślenickim ale również w świecie krakowskiej piłki młodzieżowej. W minionym sezonie piłkarskim 2015/2016 niemal każda kategoria wiekowa uzyskała promocję do wyższej ligi. Obecnie Klub Sportowy Pcimianka reprezentowany jest na boiska Małopolski przez 11 drużyn.

W parze z ilością idzie również jakość.. Zespół Juniorów Starszych przed miesiącem po zwycięskich barażach uzyskał awans do elitarnej Małopolskiej Ligi Juniora Starszego. Prawdziwą rewelacją rundy wiosennej sezonu 2018/2019 była drużyna Juniorów Młodszych prowadzona przez trenera Marka Marszalika. Młodzi Czarno – Czerwoni do ostatniego spotkania walczyli o prawo gry w barażach o awans doCentralnej Ligi juniora Młodszego. W barażach o awans do Małopolskiej ligi w minionym sezonie zagrała również drużyna Trampkarza Starszego, jednak w w dwu meczu z Garbarnią Kraków do awansu zabrakło jednej bramki.

Młodsze kategorie wiekowe rywalizują "na swoim podwórku", a wiec w rozgrywkach prowadzonych przez Podokręg Piłki Nożnej Myślenice, gdzie zawsze upatrywani są w roli faworyta.

W kartach historii Pcimia, Klub Sportowy Pcimianka zapisał całe 50 lat. Działacze Pcimianki od początku istnienia klubu zawsze ambitnie spoglądali w przyszłość. Dzięki wielu osobom, tym które angażowały się w organizację klubu przez ostatnie lata dzisiaj możemy być dumni z występów Pcimianki. Obecnie Klub jako jedyny w Powiecie Myślenice obok Dalinu występuje w IV Lidze.

W ostatnim czasie do świata małopolskiej piłki młodzieżowej przebojem wdarły się również zespoły młodzieżowe Pcimianki. Nie byłoby to możliwe bez wyjątkowego zaangażowania osoby obecnego prezesa klubu pana Jana Pawlika, który Pcimiankę wspiera już 14 lat oraz założyciela Szkółki Piłkarskiej trenera Mariusza Bajaka pracującego 10 rok z młodzieżą Pcimianki. Słowa uznania należą się jednak wszystkim, działaczom, trenerom, zawodnikom oraz sponsorom którzy swój czas i pieniądze poświęcali dla rozwoju piłki nożnej w Pcimiu.

Mamy nadzieję, iż historia Czarno - Czerwonych będzie trwać jeszcze przez długie lata i stale dostarczać swoim kibicom sportowych emocji. Przeszłość Pcimianki jest warta uwagi, ale jej obecne wyniki pozwalają przypuszczać, że przyszłość również zapisze się złotymi zgłoskami w historii klubowej.