Awans jest Nasz !!! Juniorzy Młodsi w Lidze Małopolskiej !!!

Stało się !!! Po zwycięstwie nad Akademią Piłkarską 21 Kraków na własnym obiekcie 4:1 (w pierwszym meczu 3:2) Pcimianka awansowała do Ligi Wojewódzkiej !!!

O tym, że Klub Sportowy Pcimianka w ostatnich latach rozwija się w zastraszającym tempie wiedzą chyba wszyscy sympatycy futbolu w Małopolsce. Systematyczna i konsekwentna praca z młodzieżą w Pcimiu przynosi ogromną satysfakcję trenerom, działaczom oraz samym zawodnikom.

Ponad rok temu po zakończonym sezonie 2015/16 awans do wyższych klas rozgrywkowych uzyskało aż 5 drużyn Pcimianki. Historyczny awans do IV ligi zanotowali wówczas seniorzy Pcimianki, ale i młodzieżowe ekipy okazały się niepokonane w swoich rozgrywkach począwszy od Juniora Starszego, a skończywszy na kategorii Orlika. O tamtejszych wydarzeniach rozpisywała się prasa – właściwie obrany kierunek pracy z dziećmi i młodzieżą zaczyna przynosić efekty.

Dziś Pcimianka doczekała się kolejnego spektakularnego i historycznego awansu, tym razem Juniorów Młodszych do Małopolskiej Ligi Juniora Młodszego. To właśnie dzisiaj rozegrany został rewanżowy mecz barażowy z drużyną Akademii Piłkarskiej 21 Kraków. Przed dwumeczem z faworyzowaną Akademią wiadomo było, iż o awans będzie niezwykle ciężko. Zadanie z kategorii tych nieosiągalnych..

AP 21 Kraków to od kilku lat jedna z najlepszych akademii w Krakowie. Każdy rocznik ma swoją odrębną drużynę. Akademia w kategorii juniora młodszego ma dwa zespoły. Pierwszy występował w obecnym sezonie na najwyższym możliwym poziomie piłki młodzieżowej w Polsce – Makroregionalnej Lidze Juniora Młodszego. Druga drużyna Akademii natomiast w minionej rundzie doświadczenie zbierała grając na poziomie I Ligi Okręgowej, podobnie jak Juniorzy Młodsi Pcimianki.

Na pierwszy mecz barażowy Czarno – Czerwoni udali się do Krakowa. Tam Pcimianka mierzyła się z rocznikiem 2002 Akademii – drużyną, która wygrała I Ligę Okręgową. I choć mecz wygrany 2:3 po dwóch bramkach Mirka Daniela (pierwszy gol z cyklu tych, o których zwykło się mawiać – Stadiony Świata) i Banika Macieja, to jednak po heroicznym boju. Ekipa Marka Marszalika dwukrotnie prowadziła w tym spotkaniu i choć gospodarz dwa razy doprowadził do remisu, to ostatnie słowo należało do Czarno – Czerwonych. Bramkostrzelny Banik pokonał golkipera krakowian dając wówczas cenne zwycięstwo na wyjeździe.

Prawdziwa jednak historia została zapisana złotymi zgłoskami tydzień później. Mecz mimo bardzo „ciężkiego boiska” został rozegrany w Pcimiu. Do Pcimia przyjechała jednak ZUPEŁNIE INNA ekipa Akademii 21 niż ta z przed tygodnia. Szkoleniowcy krakowian chcąc za wszelką cenę zwyciężyć w Pcimiu i tym samym awansować do „małopolski” postanowili, że w meczu rewanżowym zagra drużyna występująca na co dzień w Makroregionalnej Lidze Juniora Młodszego. Do tej pory (poprzednie lata) było to niemożliwe, bowiem w barażach do Ligi Małopolskiej mogła stanąć jedynie drużyna, która desygnowana była później do gry w tejże lidze. Zadanie więc tym bardziej było trudne, żeby nie powiedzieć nierealne do wykonania.

I cóż się wydarzyło w Pcimiu..?

KS Pcimianka Pcim – AP 21 Kraków 4:1 – Stawowy, Ciężkowski, Grzęda, Firek. (3:2 – w pierwszym meczu – Mirek x2, Banik)
Faworyt przegrał z kretesem !!! I co ciekawe podopieczni Marka Marszalika pokonali rywala … uwaga, aż 4:1 !!!

Pierwsza bramka padła już w 10 minucie spotkania. Po rzucie rożnym największym sprytem w polu karnym wykazał się Stawowy Piotr, wbijając rywalowi pierwszego gola. Druga bramka zdobyta w bardzo podobnych okolicznościach. Goście nie potrafili dobrze wyekspediować futbolówki z własnego pola karnego po rzucie rożnym. Pcimianka oddała trzy strzały, które jeszcze Akademicy zdołali zablokować. Wobec uderzenia Miłosza Ciężkowskiego za czwartym razem golkiper przyjezdnych był już bezsilny. W tym czasie Akademia Piłkarska z Krakowa oddała kilka groźnych strzałów, z czego jeden robinsonadą wybronił Łukasz Gaudyn (bramkarz Pcimianki 2 lata młodszy od rówieśników z Krakowa). Akademia atakowała, ale bramkę znów zdobyli Pcimianie. Pięknym trafieniem popisał się Kamil Grzęda, który przelobował zbyt wysoko ustawionego bramkarza krakowian.

W drugiej odsłonie gra się wiele nie zmieniła. Akademia „oszołomiona niczym bokser po nokaucie” nadal próbowała rozpaczliwie pokonać Gaudyna. Sztuka ta udała się dopiero na 7 minut przed końcem zawodów za sprawą Norberta Bierówki. I to na tyle stać było gości w tym dniu. Grający bardzo ofensywnie przyjezdni, narażeni byli na liczne kontry z strony Czarno – Czerwonych. Spustoszenie w szeregach obronnych rywala siał jak zwykle Maciej Banik. W końcówce Pcimianka za sprawa Dariusza Firka zdołała jeszcze pokonać golkipera Akademii. Tym samym mogliśmy się cieszyć z Historycznego Awansu Juniorów Młodszych do Małopolskiej Ligi.

Sukces Juniorów Młodszych Pcimianki jest tym bardziej satysfakcjonujący, iż to właśnie Ci chłopcy (rocznik 2001/02) będąc w 3 /4 klasie Szkoły Podstawowej stawiali swoje pierwsze piłkarskie kroki w powstającej wówczas Szkółce Piłkarskiej Pcimianki. Z tego miejsca serdeczne gratulacje dla trenera i całej drużyny. Już teraz serdecznie zapraszamy na występy Juniorów Młodszych Pcimianki w Lidze Małopolskiej.

W drużynie zagrali: Gaudyn Łukasz- Stawowy Piotr, Ciężkowski Miłosz, Koźmik Artur, Kowalcze Jarosław – Mirek Daniel, Mizera Maciej, Kolbiarz Piotr, Banik Maciej, Grzęda Kamil, Firek Dariusz. Ponadto wystąpili – Mucha Miłosz, Wątor Patryk, Dziadkowiec Michał, Kozak Jakub, Drabik Kamil, Leśniak Artur.

Skład AP: Zalewski, Dzierżak, Góralczyk, Madej, Bierówka, Zięba, Balcer, Kardas, Drąg, Urbański, Kowalczyk.

Zespół sędziowski: Filip Magiera - sędzia główny, Bartłomiej Bala i Krzysztof Cienkosz - sędziowie liniowi.